Westwood's History

Westwood Unitarian Congregation was founded in 1982 as an extension project of the Unitarian Church of Edmonton. A small group of dedicated and enthusiastic individuals plus a minister began to meet in the music room of a southside school. We subsequently moved to a storefront location and in 1987 purchased our current multi-purpose building.

Westwood was named for the Reverend Horace Westwood, a passionate and energetic Unitarian minister who contributed greatly to the establishment of Unitarianism in Western Canada in the early part of the last century. His strong interest in and dedication to social justice continues to be reflected in the present congregation.

Westwood's history is closely connected to the UCE's history. This link leads to the interesting chronicle that UCE has created of their history.

Ministers who have served Westwood

  • Rev. Gerald Sylvester (1982-1983)
  • Rev. Katie Stein-Sather
  • Rev. Jane Bramadat (1984 - Spring 1989)
  • Rev. Arthur Berman (1990 - 1992)
  • Intern Minister Fran Dearman (2000 - 2001)
  • Intern Minister Meg Roberts (2001 - 2002)
  • Intern Minister Danielle Gerrior (August 2003 - June 2004)
  • Intern Minister George Buchanan (2004 - 2005)
  • Professional Facilitator Rev. Reinie Heydemann (2005- 2006)
  • Intern Minister Marguerite Robbins (August 2006 - February 2007)
  • Rev. Wendy McNiven - Minister (part time consulting) 2008

Rev. Anne Barker is Westwood's current Minister.